„Twórczość w odcieniach błękitu” 04-12.04.2024 r.

Kolorowe prace plastyczne wykonane przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Wejherowie, prezentowane na wystawie „Twórczość w odcieniach błękitu” w Wejherowskim Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Wejherowskiego Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej Artyści, będący uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Wejherowie  mieli sposobność zaprezentować swoje pracę szerszemu gronu odbiorców. 

Okazją do zorganizowania wystawy stały się  obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, zaś głównym celem było ukazanie osób z niepełnosprawnościami jako szczególnego rodzaju Artystów, tworzących według własnych koncepcji i wartości.

Pragniemy w ten sposób przyczynić się do zwiększania świadomości społecznej i wiedzy na temat funkcjonowania osób ze spectrum autyzmu, a przede wszystkim dążymy do pełnej oraz opartej na zrozumieniu i wzajemnym szacunku integracji społecznej tych osób.

Wystawa  pt. „Twórczość  w odcieniach błękitu”  jest okazją do spotkania ze sztuką naiwną – światem, który został stworzony przez osoby ze spektrum autyzmu czyli Artystów nieprofesjonalnych, dla których twórczość plastyczna jest jedną z metod komunikacji ze światem zewnętrznym. Cechy wspólne twórczości naszych Artystów to  prostota wizji i  wykonania, a zarazem nietuzinkowy dobór barw i świeżość spojrzenia na otaczający  świat. Każdy z naszych twórców posiada własny i rozpoznawalny sposób przekazu – swój artystyczny styl. Ta “stylowość” prac jest w dużej mierze wynikiem specyfiki zaburzeń osób ze spektrum  autyzmu. Dla uporządkowania  otaczającego ich świata zewnętrznego, pełnego licznych i często trudnych do przyjęcia bodźców, osoby ze spektrum autyzmu tworzą szereg różnorakich schematów. Według określonego i niezmiennego sposobu myślą, poruszają się, działają, a także tworzą, między innymi rysują czy malują. Fakt, że u genezy „stylowości” poszczególnych prac leży zaburzenie ich twórców sprawia, że nabierają one oryginalnego i unikatowego charakteru. Prezentowane na wystawie prace wykonane są techniką rysunku kredkami artystycznymi i akwarelowymi.

Poniżej krótkie informacje o autorach prac, prezentowanych na wystawie

Dominik Mardziński (ur. 2003 r.) – wychowywał się wśród rodziny obdarzonej talentem plastycznym i sam go przejawiał od najmłodszych lat. Jest osobą bardzo kreatywną, lubi tworzyć,  brał udział w szkolnych konkursach plastycznych, gdzie jego zdolności zostały zauważone i  docenione. Prace Dominika można umieścić w nurcie ekspresjonizmu,  tworzą je motywy kwiatowe, stanowiące przetworzenie motywów haftu kaszubskiego. Autor dobiera kolory intuicyjnie, choć można dostrzec przewagę gamy określonych, odmiennych barw w każdej z prac. Proces twórczy stanowi nakładanie kolejnych warstw kolorów i towarzyszące temu ich pogłębiane wraz ze stopniowym zabudowywaniem całej powierzchni pracy.  Układ przestrzenny każdego z rysunków stanowi kompozycję otwartą, temat jest tylko sugerowany, a ważne jest to, co dzieje się w obrazie czyli emocje wyrażone tam emocje, które otwierają pole do popisu dla wyobraźni odbiorcy. Dominik zajął II miejsce w  Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „100 lat naszej Niepodległej Ojczyzny” organizowanym pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Praca Dominika uświetniła wystawę w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie podczas festynu „Powitanie  wiosny na Kaszubach 2024”.

 

Albert Podgórski (ur. 1995 r.) – mieszka wraz z rodzicami i  rodzeństwem na terenie Gminy Wejherowo, jest absolwentem liceum ogólnokształcącego, interesuje się religią, czyta Biblię i uczęszczał na zajęcia z pisania ikon. Albert posiada różnorodne zainteresowania od nauk ścisłych począwszy, poprzez zagadnienia religijne, twórczość plastyczną a na grze w szachy – skończywszy. Albert jest pogodny, chętnie pomaga innym, jest bardzo lubiany przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, do którego uczęszcza. Jest też niezwykle skromny i niechętnie mówi o sobie, a zwłaszcza o własnych sukcesach. Albert ceni wartości rodzinne, lubi przebywać z rodzeństwem, gry w szachy nauczył go dziadek, dzięki czemu Albert systematycznie bierze udział  w różnych turniejach i zawodach szachowych, często z  sukcesami. Zdolności plastyczne Alberta przejawiają się w tworzeniu rysunków figuratywnych, umieszcza na nich postacie zwierząt, sceny rodzajowe, motywy i postacie religijne lub oparte na tradycji ludowej czy dziełach uznanych artystów.  Inspiracją dla twórczości Alberta są obrazy takich znanych malarzy, jak Piero della Francesca czy Pieter Bruegel.  Na wystawie prezentowany jest cykl czterech prac Alberta pod wspólnym tytułem „Święta polskie”.

 

Dawid Duda (ur. 1997 r.) – pochodzi z Gdańska, gdzie się wychowywał się wraz z rodzeństwem i uczęszczał do szkoły podstawowej. Do Wejherowa przeprowadził się z rodziną czternaście lat temu, ukończył tu szkołę zawodową, a obecnie jest uczestnikiem Środowiskowego Domu Samopomocy w Wejherowie, gdzie bardzo chętnie uczęszcza i aktywnie uczestniczy w zajęciach. Dawid jest skryty i małomówny, ale bardzo lubi rozwiązywać różne zagadki czy krzyżówki, wymagające koncentracji i  logicznego myślenia. Dawid lubi też gry karciane, ćwiczy dzięki temu różne umiejętności i zawiera nowe znajomości.  Jego talent plastyczny ujawnił się już w dzieciństwie i Dawid uczestniczył w konkursach plastycznych, często z sukcesami. Prace wykonane przez Dawida inspirowane są naturą, posiadają nasycone barwy, często zestawiane kontrastowo. Dawid rysuje zwierzęta, które  na swoich pracach grupuje na tle obrazów przedstawiających różnorodne krajobrazy i fantastyczną roślinność, z tego też względu  tematykę cyklu rysunków prezentowanych na wystawie można określić wspólnym tytułem „Biomy”.

Grupa ludzi stoi na schodach w galerii, za nimi znajduje się duże okno, a na dole widoczne są kolorowe prace plastyczne prezentowane na wystawie.
Skip to content