Sala Doświadczania Świata – zajęcia prowadzone są wg metody Snoezelen, która jest nieinwazyjną stymulacją wielozmysłową osób, mających problemy z odbieraniem i przetwarzaniem bodźców z otoczenia, składa się na nią także relaksacja i odprężanie mające na celu zniwelowanie zachowań problemowych. Zasady metody Snoezelen: właściwa atmosfera; własna decyzja; własne tempo; odpowiedni czas trwania; powtarzalność; wybrana propozycja bodźców; właściwe nastawienie; właściwa opieka. ŚDS w Wejherowie posiada Salę Doświadczania Świata zaprojektowaną i wyposażoną zgodnie ze standardami Polskiego Stowarzyszenia Snoezelen, w której zajęcia prowadzi przeszkolona w stowarzyszeniu kadra.
Pokój wyciszeń – jest dedykowany osobom doświadczającym nadwrażliwości sensorycznej, trudności z poradzeniem sobie ze zbyt dużą liczbą bodźców, w szczególności osobom ze spektrum autyzmu. Daje możliwość pobytu w samotności, wyciszenia i czasowego odreagowania pojawiających się napięć. Uczestnicy ŚDS w Wejherowie kształtują w nim również umiejętności spędzania wolnego czasu, mają możliwość słuchania muzyki, czytania, korzystają też z wyposażenia zapewniającego relaksację, jak: kanapy, siedziska, hamak, parawany wyciszające. Ponadto mają do dyspozycji panele sensoryczne ścienne i podłogowe, magnetyczne klocki konstrukcyjne i wiele innych sprzętów.
Ogród terapeutyczno-sensoryczny
Teren wokół budynku, w którym mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy w Wejherowie został zagospodarowany i wykonano tam ogród terapeutyczno-sensoryczny Wielość kompozycji roślinnych, warzyw, kwiatów i owoców umożliwia uczestnikom częste przebywanie w bliskim kontakcie z przyrodą, stwarza znakomite warunki do prowadzenia treningów funkcjonowania w codziennym życiu czy spędzania wolnego czasu, jest też przestrzenią do prowadzenia hortiterapii dla osób z zaburzeniami psychicznymi.Skierowanie do Domu odbywa się na podstawie decyzji administracyjnej, wydanej przez Dyrektora
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinnie w Wejherowie na wniosek osoby zainteresowanej lub
opiekuna prawnego. Pierwszym krokiem jest wystąpienie z wnioskiem o skierowanie do ŚDS do
właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej ośrodka pomocy społecznej, który
rozpocznie procedurę przyjęcia uczestnika. Do wniosku należy dołączyć 2 zaświadczenia lekarskie (od
lekarza pierwszego kontaktu oraz neurologa lub psychiatry) i orzeczenie o stopniu
niepełnosprawności (jeżeli zainteresowany posiada).
ul. Zygmunta Krasińskiego 2
84 – 200 Wejherowo
Regon: 526530469
NIP: 5882503437
© 2024, All Rights Reserved. | Proudly made by home.pl